Władysław Jerzy Engel

Piłkarz, trener i działacz piłkarski
06.10.1952 Włocławek

Biografia

Władysław Jerzy Engel urodził się 6 października 1952 w Włocławku. W trakcie kariery piłkarskiej występował m.in. w Junaku Włocławek, Kujawiaku Włocławek, AZS-AWF Warszawa i Polonii Warszawa; karierę sportową zakończył w 1974 roku.

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, pracę szkoleniową rozpoczynał w niższych ligach warszawskich klubów, takich jak Polonia II, Hutnik Warszawa, Błonianka Błonie, Polonia Warszawa i Polonia Bydgoszcz. W maju 1981 objął funkcję w Bank Informacji reprezentacji Polski. Siedem miesięcy później wrócił do Hutnika Warszawa, z którym w 1983 roku awansował do drugiej ligi.

Od 1984 roku przez rok był asystentem Jerzego Kopy w Legii Warszawa, a w czerwcu 1985 roku został pierwszym trenerem Legii. Zdobył z Legią wicemistrzostwo Polski (1985–86). W 1988–1995 pracował w klubach cypryjskich. W drugiej połowie lat 90. pełnił funkcje dyrektora sportowego w Legii i Polonii Warszawa. W 2000 roku wraz z Dariuszem Wdowczykiem zdobył mistrzostwo Polski z Polonią Warszawa, a jako selekcjoner doprowadził reprezentację Polski do awansu na Mistrzostwa Świata 2002; po turnieju zrezygnował. W 2002 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Po krótkiej przerwie ponownie pracował jako dyrektor sportowy w Legii i Polonii, a w 2005 był trenerem Wisły Kraków. Prowadził także APOEL Nikozja (w 2006) i zdobył Puchar Cypru. Prowadził także projekty i funkcje w Polonii Warszawa, był działaczem PZPN. W mediach był ekspertem i komentotorem w Eurosporcie, TVP i Polsacie.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Awans do drugiej ligi w sezonie 1982/83 z Hutnikiem Warszawa
Wicemistrzostwo Polski 1986 z Legią Warszawa
Mistrzostwo Polski 2000 z Polonią Warszawa (wraz z Dariuszem Wdowczykiem)
Awans do mundialu 2002 i start w mistrzostwach świata 2002 z reprezentacją Polski
Puchar Cypru 2006 z APOEL FC Nikozja

Ciekawostki

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.
W 2000 i 2001 był trenerem roku według tygodnika Piłka Nożna.
Po zakończeniu kariery pracował jako ekspert i analityk w mediach sportowych oraz prezes Polonii Warszawa (2015–2017).

Udostępnij