Upały nadchodzą: nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w aucie
Upały ponad 30°C – nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w samochodzie. Sprawdź, jak postępować.
W najbliższych dniach temperatura powietrza przekroczy +30°C. Policjanci apelują, aby podczas dni z tak wysokimi temperaturami nie zostawiać nawet na chwilę w aucie dzieci i zwierząt, ponieważ wnętrze pojazdu nagrzewa się bardzo szybko i może zagrażać ich życiu i zdrowiu.
Upały stanowią realne zagrożenie, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. Pamiętajmy o tym podczas podróży.
Nie pozostawiajmy dzieci ani zwierząt w rozgrzanych samochodach, nawet na krótką chwilę. W pełnym słońcu temperatura w aucie może być tak wysoka, że grozi szybką utratą zdrowia, a nawet życia.
Nie pozostawiajmy samych sobie - w upały zwracajmy uwagę na innych: czy to dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie, czy starsza osoba, która zasłabła. W razie potrzeby powiadommy odpowiednie służby dzwoniąc na numer 112. Przenieśmy poszkodowaną osobę w zacienione miejsce, zdejmijmy zbędną odzież, rozpocznijmy chłodzenie organizmu (np. wilgotnymi okładami na kark). Jeżeli osoba jest przytomna i może połykać, podajmy wodę i obserwujmy stan do czasu przyjazdu służb.
Źródło: policja.gov.pl